अपडेट
महायज्ञ तथा महाआरतीमा भक्तजनहरुको भिड् बढ्दै गुरु पूर्णिमाको महत्व ? न्यु स्टार बोर्डिङमा लागुऔषध दुर्व्यसनी बिरूद्ध सचेतनामुलक कार्यक्रम  व्यवसायीहरूलाई सदस्यता लिन घरेलु तथा साना उद्योग महासंघ तुलसीपुरको आग्रह तुलसीपुरको ज्ञानज्योती मा बि देशकै उत्कृष्ट ७ मा पर्न सफल चतुर्मास व्रत सुरू हुने हरिशयनी एकादशीको के छ महत्व ? गुरुकुल एकेडेमी तुलसिपुरका बिद्यार्थिहरुलाई सर्प सम्बन्धि प्रशिक्षण श्रावण महिना श्रवण र कण्डारक पूजाको महत्व ? भानुभक्त जयन्तिको महत्व सृष्टिको जापान जाने सपना त्रिशूलीमा अस्तायो धारापानीमा एक महिने महायज्ञ तथा महाआरती संचालन हुने स्वर्गिय साथीको सम्झनामा मानव सेवा आश्रमका ५८ जनालाई खाजा नास्ता  हेर्नुस् आज असार २५ गते मंगलबारको राशिफल आहा तुल्सिपुर अभियानको कार्यसमिति पुन: गठन ! अध्यक्षमा बस्याल  तुलसीपुरमा क्षयरोगका बिरामी खोजी अभियान तीव्र आज असार २० गते बिहिबार को राशिफल हेर्नुहोस मुहार फेर्दै विरेन्द्र मा.वि हेकुली आज असार १९ गते बुधबार को राशिफल हेर्नुहोस तुलसीपुर उपमहानगरलाई पूर्ण खोप सुनिश्चितता घोषणा आज असार १७ गते सोमबार को राशिफल हेर्नुहोस

वैदेशिक यात्रा बाध्यता कि फेसन ?

सागर सुबेदी
पछिल्लो समय बिदेश जाने नेपाली युवाहरुको भिड थामी नसक्नु छ । आर्थिक बर्ष २०७९र०८० मा विदेश जाने युवाको संख्या ७ लाख ७१ हजार रहेको थियो भने उक्त बर्षलाइ वैदेशिक रोजगारीमा रेकर्डको बर्ष पनि मानिएको थियो । किनकी एकै आर्थिक बर्षमा यो सबैभन्दा धेरै वैदेशिक रोजगारीमा जाने युवाहरुको संख्या थियो ।

नेपालमा पर्याप्त र जीवनमुखी रोजगारीको अवसर सिर्जना नहुनु र देशको राजनितिक अस्थिरता नटुंगिदा देशको अवस्था बदलिने र सर्वसाधारण जनताको जीवनस्तर सुध्रिने विश्वास हराउँदा युवाहरुको विदेशिने बाध्यता बढ्दै गइरहेको छ । देशमा सत्ता र कुर्ची कै लडाइ छ । राजनितिक अस्थिरताले गर्दा देशको अर्थतन्त्रमा ठुलो धक्का दिइरहेको छ । जसले गर्दा सामान्य ज्यालादारी गरेर पनि आफ्नो परिवार पाल्न सक्ने अवस्था छैन ।

यत्ति कुरा गर्दा साँचीकै देशमा रोजगारी नपाएर विदेशिनु सम्मलाइ बाध्यता नै भनौँ । तर मासिक लाख सम्म कमाउने व्यापार व्यवसाय नै बन्द गरेर, मासिक ५०(६० हजार आम्दानी हुने जागीर नै त्यागेर कोही भ्रमण भिसा लगाएर उतै बस्ने त कोही तल्लो र माथिल्लो बाटो हुँदै परदेशिने प्रवृत्ती लाइ भने फेसन नै भन्दा पनि फरक नपर्ला । पछिल्लो समयको डाटा हेर्ने हो भने पनि वास्तविक दुःख पाउनेहरु वैदेशिक रोजगारी सम्बन्धित ज्ञान नहुँदा गैरकानुनी ढंगबाट बिदेशिएका हरु नै छन । धेरै धन सम्पती कमाउने मोहमा नेपालको नागरिकता त्याग गर्न समेत तयार रहने अझँ भनौँ त नेपाली पासपोर्ट च्यातेर गैरकानुनी ढंगबाट दोस्रो देश पस्ने हरु नै पछि दुःख पर्दा मेरो देशले मलाई हेरेन भन्नेहरु छन ।

यो सानो देशमा प्रसस्त रोजगारीको अवसर नहुँदा परिवार पाल्नकै लागी बिदेशिनु बाध्यता एउटा पाटो हो भने सुख, चैन, ऐसआराम को जिन्दगी जिउने मोहका साथ भएको थोरै खुशीलाइ पनि त्यागेर बिदेशिनु र दुःख पाउनु भुँइको टिप्दा पोल्टाको गुमाउनु भने जस्तै हो ।
बिदेशिएको साथीले लगाएको महङ्गो पहिरन, चढेको महङ्गो मोटर गाडी र चलाएको महङ्गो स्मार्ट फोनबाट प्रभावित भएर बिदेश जाने सपना बुन्नु लाइ बिदेशिनु बाध्यता हो भनेर भन्नै मिल्दैन ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *