अपडेट
हेर्नुस् आज जेठ १४ गते सोमबारको राशिफल हेर्नुस् आज जेठ १३ गते आइतबारको राशिफल लुम्बिनी प्रदेश स्तरीय युवा स्वैच्छिक राष्ट्रिय समिक्षा कार्यक्रम सम्पन्न जातिय बिभेद तथा छुवाछुत सम्बन्धि दुइदिने कानुनी साक्षरता हिमाल एकेडेमी ले मनायो ८ औँ राष्ट्रिय भलिबल दिवस  आज जेठ ८ गते मङ्गलबार को राशिफल हेर्नुहोस प्रेस सेन्टरले पत्रकार महासंघ दाङमा सर्वसम्मत नेतृत्व चयनका लागि पहल गर्ने आज जेठ ७ गते सोमबार को राशिफल हेर्नुहोस सञ्चारकर्मी आस्था के सी ले सार्वजनिक गरिन “जनयुद्धका चिठी” कर्णाली प्रदेश स्तरीय युवा स्वैच्छिक राष्ट्रिय समिक्षा कार्यक्रम सम्पन्न मोहनी एकादशीको महत्त्व ? लागुपदार्थ दुर्व्यसन न्यूनिकरणबारे वक्तृत्वकला प्रतियोगिता तुलसीपुरको बेल्झुन्डिमा बस दुर्घटना हुदा १५ जना घाइते राजपुरमा आगलागी पिडितको घर बनाउन खटिए नेकपा का कार्यकर्ता सन्दिप लामिछाने निर्दोष साबित: अब विश्वकप खेल्ने एकै आर्थिक बर्षमा तिन वटा शवदाह गृह निर्माण हेर्नुस् आज जेठ २ गतेको राशिफल राप्ती बबई क्याम्पसमा तालाः गार्ड हटाउन नपाउने बिद्यार्थीको माग हेर्नुस् आज जेठ १‌ गतेको राशिफल नेपालीले धानेको भारतको बजार

नेपालीले धानेको भारतको बजार

सागर सुबेदी, बैशाख १८
भारतको रुपइडिहा बजार पूर्ण रुपमा नेपालीमा निर्भर रहेको बजार हो । नेपाल भारत सिमा अन्तर्गत नेपालगन्ज बर्डर पारी रहेको रुपइडिहा बजारमा करिब ९५ प्रतिशत नेपाली ग्राहकले कारोबार धानेका छन ।

भारतको उत्तर प्रदेश अन्तर्गत बहराइच जिल्लामा पर्ने रुपइडिहा बजारलाइ भारतमा रुपैदिहा भन्ने गर्दछन । भुमिका हिसाबले मात्र भारतिय भुमिमा पर्ने रुपइडिहा बजारमा नेपालीले कारोबार बन्द गर्ने हो भने बजार नै बन्द हुने निश्चित छ । नेपाल भारत सिमानामा पर्ने यो बजारमा नेपालीहरु सामान नेपालको भन्दा सस्तो मुल्यमा पाउने भन्दै कारोबार गर्न जाने गर्दछन । बाँके जिल्ला साथै छिमेकि जिल्लाहरु बर्दिया र दाङबाट भारत तर्फ सामान खरिद गर्न मानिसहरु रुपइडिहा पुग्ने गर्दछन ।
बाँके जिल्लामा रहेको नेपालगन्ज बजारमा पाइने त्यही सामानको मुल्य दश पन्ध्र मिनेट पारी रहेको रुपइडिहा बजारमा धेरै सस्तो मूल्यमा पाइन्छ । भारतमा पर्ने यो बजार नेपालीसँग यति निर्भर रहेको छ कि त्यहाँ भारु भन्दा धेरै नेपाली पैसाको नै कारोबार हुने गर्दछ । प्रत्येक सामानको नेपाली मूल्य , प्रत्येक भारतीय व्यापारी नेपाली बोल्नु, नेपाली नोट सजिलै चल्नु जस्ता क्रियाकलापले भारतिय बजार रुपइडिहा नेपालीहरुमा नै पूर्ण रुपमा निर्भर छ भन्ने कुराको स्पष्ट हुन्छ ।

हामीले त्यँहाका व्यापारी हरुलाइ यहाँ कसले धेरै कारोकार गर्छ ? भनेर सोध्दा पनि उनिहरु नेपाली नै आउने गरको बताउँछन । भारतका मानिसहरुलाई त्यँहा आउन उल्टो बाटो पर्ने बताउँदै नेपालीले बजार धानिदिएको व्यापारीहरु बताउँछन । नेपाल भारत सिमा नाकामा पनि दुई देशका नागरिकलाइ खुल्ला सिमा आवातजावातको व्यवस्था छ । सिमा नाकामा नागरिकहरुले आफ्नो देशको सरकारले जारी गरेको परिचय पत्र देखाएर सजिलै आवातजावात गर्न सक्छन भने तेस्रो देशका नागरिकलाइ भने शुल्क लाग्ने हुन्छ ।

भारत सरकारले नेपालगंज­ गौंडा रेल वे ट्«याक निर्माण गरि रुपइडिहामा नेपालगंज स्टेशन नामको रेल स्टेशन पनि बनाएको छ जुन केहि बर्ष यता बन्द अवस्थामा रहेको छ । अहिले नेपालीले नेपालगंज नाकाबाट भारतका विभिन्न सहरसम्म पुग्न बस सेवाको प्रयोग गर्न सक्छन । यूपीएसआरटीसीले रुपैडीहा बाट नई दिल्ली, लखनऊ को लागी बस सेवा सन्चालनमा लिएको छ । शिमला, हरिद्वार, देहरादून हुँदै चंडीगढ़ जस्तो हिल स्टेशन को लागि पनि बस सेवा उपलब्ध छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *