अपडेट
हेर्नुस् आज जेठ १४ गते सोमबारको राशिफल हेर्नुस् आज जेठ १३ गते आइतबारको राशिफल लुम्बिनी प्रदेश स्तरीय युवा स्वैच्छिक राष्ट्रिय समिक्षा कार्यक्रम सम्पन्न जातिय बिभेद तथा छुवाछुत सम्बन्धि दुइदिने कानुनी साक्षरता हिमाल एकेडेमी ले मनायो ८ औँ राष्ट्रिय भलिबल दिवस  आज जेठ ८ गते मङ्गलबार को राशिफल हेर्नुहोस प्रेस सेन्टरले पत्रकार महासंघ दाङमा सर्वसम्मत नेतृत्व चयनका लागि पहल गर्ने आज जेठ ७ गते सोमबार को राशिफल हेर्नुहोस सञ्चारकर्मी आस्था के सी ले सार्वजनिक गरिन “जनयुद्धका चिठी” कर्णाली प्रदेश स्तरीय युवा स्वैच्छिक राष्ट्रिय समिक्षा कार्यक्रम सम्पन्न मोहनी एकादशीको महत्त्व ? लागुपदार्थ दुर्व्यसन न्यूनिकरणबारे वक्तृत्वकला प्रतियोगिता तुलसीपुरको बेल्झुन्डिमा बस दुर्घटना हुदा १५ जना घाइते राजपुरमा आगलागी पिडितको घर बनाउन खटिए नेकपा का कार्यकर्ता सन्दिप लामिछाने निर्दोष साबित: अब विश्वकप खेल्ने एकै आर्थिक बर्षमा तिन वटा शवदाह गृह निर्माण हेर्नुस् आज जेठ २ गतेको राशिफल राप्ती बबई क्याम्पसमा तालाः गार्ड हटाउन नपाउने बिद्यार्थीको माग हेर्नुस् आज जेठ १‌ गतेको राशिफल नेपालीले धानेको भारतको बजार

गाउँपालिकाको तालिम पाएपछी, टेलर व्यवसायमा होम्मिए गढवाका महिला

आलोक भावुक, गढवा, १७ बैशाख ।

गढवा गाउँपालिका उद्यम विकास शाखाले कटाई सिलाई तालिम दिएपछी गढवा गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का उद्यमी महिलाहरुले टेलर व्यवसायमा होम्मिएका छन् । “गढवा गाउँपालिकाको आर्थिक समृद्धीको आधार लघु उद्यम विकास मार्फत रोजगार” भन्ने नाराका साथ गढवा गाउँपालिका उद्यम विकास शाखाले गरिवि निवारणका लागि लघु उद्यम विकास कार्यक्रम अन्तर्गत कटाई सिलाई तालिम दिएपछी तालिममा सहभागी महिलाहरु बाट गढवा – ५ धर्मपुर र बाँकीमा एकैदिन दुई ठाउ टेलर व्यवसाय सुरु गरेका छन्।

गढवा गाउँपालिका वडा नम्बर ५ बाँकीकी प्रमिला महतराले एकल लगानीमा टेलर व्यवसाय सुरु गरेको जानकारी दिनुभयो। “आफुसंग सिप थिएन, गढवा गाउँपालिकाले कटाई सिलाई तालिम दिएपछी आफु काम गर्न सक्षम भएर थोरै लगानीमा व्यवसाय सुरु गरेको छु। आवश्यकता अनुसार व्यवसाय बढाउदै लैजान्छु ।” व्यवसायि महतराले बताउनुभयो।

त्यसैगरी गढवा – ५ धर्मपुरमा महिलाहरुले सामुहिक रुपमा टेलर व्यवसाय सुरु गर्नु भएको छ। कटाई सिलाई तालिम लिएका मध्ये चार जना महिलाहरुले सामुहिक रुपमा टेलर व्यवसाय सुरु गरेको सिला चौधरीले जानकारी दिनु भयो। गढवा गाउँपालिकाले थप तालिमका साथै सिलाई मेसिन समेत दिएपछी आफुहरुमा काम गर्ने चाहना बढेको उहाँले बताउनुभयो। केही गर्न चाहनेहरुका लागि गाउँपालिकाले पक्कै केही गर्छ भन्ने आशा पलाएको चौधरीले बताउनुभयो। धर्मपुरकी रुकमनी चौधरी, सुनिता चौधरी र सिता चौधरी गरी चार जनाले सामुहिक रुपमा टेलर व्यवसाय सञ्चालन गरेका छन्।

टेलर व्यवसाय उद्घाटन कार्यक्रममा बोल्दै प्रमुख अतिथि तथा गढवा गाउँपालिका अध्यक्ष यमनारायण शर्मा पोख्रेलले महिलाहरुलाई आत्मनिर्भर बनाउन पालिकाले करोडौ रकम खर्च गरेको बताउदै तालिम लिएका सबैले केही न केही व्यवसाय गरे पालिकाको उद्देश्य पुराहुने बताउनुभयो। व्यवसाय सञ्चालन गर्दा व्यवसायीहरूलाई आईपर्ने समस्या समाधानका लागि पालिका हरदम तयार रहेको बताउनुभयो। तालिम लिने तर व्यवसाय सञ्चालन नगर्नेहरु लाई पालिकाले आगामी कार्यक्रममा तालिममा सहभागी नगराउने बताउनुभयो। गढवा गाउँपालिकाले पालिकाबासीलाई स्वरोजगार बनाउन आवश्यकता र ईच्छा चाहाना अनुसार विभिन्न तालिम दिने गरेको बताउदै व्यवसाय सञ्चालन गर्नेहरुलाउ एडवान्स तालिम लगाएतकाको अन्य सहयोग समेत गर्न पछी नपर्ने बताउनुभयो।

टेलर व्यवसाय उद्घाटन कार्यक्रम गढवा गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का वडा अध्यक्ष लेखबहादुर थापाको अध्यक्षता तथा गढवा गाउँपालिका अध्यक्ष यमनारायण शर्मा पोख्रेलको प्रमुख आतिथ्यमा सम्पन्न भएको छ।

कार्यक्रमको सहजीकरण गढवा गाउँपालिका उद्यम विकास शाखाकी मिना चौधरी र बिनु भुजेलले गर्नु भएको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *