अपडेट
न्याय कटारीमा भएको जिप दुर्घटनामा दुईको मृत्यु ज्ञानज्योति मा नमुना संसद अभ्यास प्रतियोगिता घोराही सिमेन्ट उद्योगभित्र टिप्परको ठक्करबाट चालकको मृत्यु पश्चिम दाङमा एकैपटक पाँच पुलको टेन्डर अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगितामा लोकप्रिय गायिका साहिमा श्रेष्ठको प्रस्तुति रहने दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता २०८० सुरु दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता २०८० सुरु शिखा बोर्डिङले मनायो २७ औँ वार्षिकोत्सव मगर संस्कृति जोगाउन आबश्यक छ ः मन्त्री मास्की आज फागुन १५ गते मङ्गलबार को राशिफल हेर्नुहोस मगर संघ स्थापना दिवसमा प्युठानका ४ स्थानीय तहमा बिदा शैक्षिक सुधार तथा गुणस्तर अभिवृद्धिका लागि शिक्षण सिकाई प्रविधि र सीपलाई विकास गर्दै लैजानु पर्छ : अर्थमन्त्री मास्की अजम्बरी कृषि सहकारी संस्थाको ११ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न पूर्व बेलायती सैनिक हरि बुढा मगरलाई बुढालाई दाङमा नागरिक अभिनन्दन घोराही-तुलसीपुर सडकमा आजदेखि यात्रामा ७० मिनेट समय लाग्ने विद्यार्थीलाई अहिलेको यो विश्व बजारमा बिक्न सक्ने शिक्षाको आवश्यकता छ : के.वि वली दलहरुले भन्छन : गुठी पिडित मोहि किसानको न्यायका लागि एकमत छौं  नेपाल रेडक्रस सोसाइटी पवननगर उपशाखाको १६ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न रुसी सेनामा भर्ना भएका रोल्पाका एक युवक मारिए

नेपालमा गाँजाको इतिहास : कहिलेबाट र किन बन्देज गरियो ?

ओरल्ड च्यामपियन क्षेत्री,माघ १५

नेपालमा सन १९७० को दशकमा गाँजा खेती गर्न गाँजा बेचबिखन गर्न तथा आनन्द प्रदायकका लागि गाँजा सेवन गर्न समेत पुर्ण रुपले खुल्ला थियो । त्यसकारण त्यस समय मा बाहिरी मुलुक बाट टुरिस्ट ,पर्यटन तथा साधु-सन्तहरु गाँजा सेवन गरेर आनन्द प्राप्तिका लागि नेपाल भित्रीने गर्दथे ।

त्यसबेला नेपालमा विभिन्न प्रकारका गाँजा पाईने राज्यका रुपमा पनि विश्व प्रसिद्द थियो साथसाथै काठमान्डौ, भक्तपुर का क्षेत्रहरुका होटेलमा गाँजा को मेनु नै राखेर गाँजाका विभिन्न परिकार समेत बिक्री तथा बितरण समेत गरिन्थ्यो । त्यसबेला गाँजा को बिक्री तथा बितरण बाट नै राजस्व मा लाखौँ डलर जम्मा हुन्थ्यो नेपालको गाँजा अब्बल दर्जाको मानिन्थ्यो र नेपाल बाट बिदेशी मुलुकमा गाँजा निर्यात समेत हुन्थ्यो ।

नेपाल बाट निर्यात हुने गाँजा इन्डिया, युरोप , र अमेरिका सम्म जान्थ्यो यसरी नेपालको गाँजाको प्रभाव बाह्य मुलुकहरु मा सम्म परेको हुनाले त्यसपछी पशिमेली मुलुकहरुले आफ्नो राज्यको गाँजा को खासै प्रभाव पार्न नसकेको कारण बि.सं २०३३ अर्थात सन १९७६ मा लागूऔषध नियन्त्रण ऐन पास गरेर गाँजा को सबै प्रकारको प्रयोग निर्यात र खेतिमा समेत प्रतिबन्ध लगायो गाँजा को उत्पादन र व्यापार को खुल्लापरिबेश अन्त्य गरियो । गाँजाका कारण कृषि र पर्यटन बाट जनस्तरमा हुने आम्दानी समाप्त भयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *