अपडेट
न्याय कटारीमा भएको जिप दुर्घटनामा दुईको मृत्यु ज्ञानज्योति मा नमुना संसद अभ्यास प्रतियोगिता घोराही सिमेन्ट उद्योगभित्र टिप्परको ठक्करबाट चालकको मृत्यु पश्चिम दाङमा एकैपटक पाँच पुलको टेन्डर अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगितामा लोकप्रिय गायिका साहिमा श्रेष्ठको प्रस्तुति रहने दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता २०८० सुरु दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता २०८० सुरु शिखा बोर्डिङले मनायो २७ औँ वार्षिकोत्सव मगर संस्कृति जोगाउन आबश्यक छ ः मन्त्री मास्की आज फागुन १५ गते मङ्गलबार को राशिफल हेर्नुहोस मगर संघ स्थापना दिवसमा प्युठानका ४ स्थानीय तहमा बिदा शैक्षिक सुधार तथा गुणस्तर अभिवृद्धिका लागि शिक्षण सिकाई प्रविधि र सीपलाई विकास गर्दै लैजानु पर्छ : अर्थमन्त्री मास्की अजम्बरी कृषि सहकारी संस्थाको ११ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न पूर्व बेलायती सैनिक हरि बुढा मगरलाई बुढालाई दाङमा नागरिक अभिनन्दन घोराही-तुलसीपुर सडकमा आजदेखि यात्रामा ७० मिनेट समय लाग्ने विद्यार्थीलाई अहिलेको यो विश्व बजारमा बिक्न सक्ने शिक्षाको आवश्यकता छ : के.वि वली दलहरुले भन्छन : गुठी पिडित मोहि किसानको न्यायका लागि एकमत छौं  नेपाल रेडक्रस सोसाइटी पवननगर उपशाखाको १६ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न रुसी सेनामा भर्ना भएका रोल्पाका एक युवक मारिए

कल्की जयन्ती धार्मिक महत्व यस्तो रहेको छ – पंण्डित बालमुकुन्द देवकोटा

मिति २०८० भाद्र ५ गते मंगलबार शुद्ध श्रावणशुक्लपक्ष षष्ठी तिथी राती १० / १५ बजेसम्म त्यस उप्रान्त सप्तमी तिथी आरम्भ हुने हुनाले यो दिन कल्की जयन्ती हो।कल्कि विष्णु भगवानको दशौ अवतार हो।यो भविष्यमा हुने अवतार मानिन्छ ।कल्कि अवतार कलियुगको अंतिम अवस्थामा हुन्छ ।जब कलियुगमा मानिसहरूले धर्मको अनुसरण गर्न बन्द गरि दिन्छन।तव सर्वत्र लुटमार हिंसा अत्याचार बढ्छ त्यसपछि यो अवतार हुने विश्वास छ।त्यस समयमा अधर्मी पापीहरुको नाश संगै कलियुग समाप्त हुन्छ र सत्य युगको आरम्भ हुन्छ भन्ने हिन्दू धर्म ग्रन्थको मान्यता पुराणकथाहरू अनुसार कलियुगमा पापको सीमा नाँघि सके पछि विश्वमा दुष्टहरूको संहार गर्नको लागि कल्कि अवतार प्रकट हुन्छ। “सम्भल ग्राम मुख्यस्य ब्राह्मणस्यमहात्मनः भवनेविष्णुयशसः कल्कि प्रादुर्भाविष्यति।।”
अर्थात – सम्भल ग्राममा विष्णुयश नामको श्रेष्ठ ब्राह्मणको पुत्रको रूपमा भगवान कल्किको जन्म हुने छ।उहाँले देवदत्त नामको घोडा चढेर सवारी भएर अाफ्नो तलवारले दुष्टहरूको संहार गर्नु हुने छ।त्यसपछी सत्ययुगको प्रारम्भ हुने छ।कल्कि अवतार कलियुगको अन्तको लागि हुन्छ।यो विष्णु भगवानको अवतारहरू मध्ये एक हो।जब कलियुगमा मानिसहरूले धर्मको अनुसरण गर्न बन्द गरि दिन्छ तब यो अवतार आरम्भ हुन्छ।कल्कि भगवानको कथा कल्कि तथा अग्नि पुराणमा उल्लेखित छ।
पं-बालमुकुन्द देबकोटा

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *