अपडेट
न्याय कटारीमा भएको जिप दुर्घटनामा दुईको मृत्यु ज्ञानज्योति मा नमुना संसद अभ्यास प्रतियोगिता घोराही सिमेन्ट उद्योगभित्र टिप्परको ठक्करबाट चालकको मृत्यु पश्चिम दाङमा एकैपटक पाँच पुलको टेन्डर अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगितामा लोकप्रिय गायिका साहिमा श्रेष्ठको प्रस्तुति रहने दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता २०८० सुरु दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता २०८० सुरु शिखा बोर्डिङले मनायो २७ औँ वार्षिकोत्सव मगर संस्कृति जोगाउन आबश्यक छ ः मन्त्री मास्की आज फागुन १५ गते मङ्गलबार को राशिफल हेर्नुहोस मगर संघ स्थापना दिवसमा प्युठानका ४ स्थानीय तहमा बिदा शैक्षिक सुधार तथा गुणस्तर अभिवृद्धिका लागि शिक्षण सिकाई प्रविधि र सीपलाई विकास गर्दै लैजानु पर्छ : अर्थमन्त्री मास्की अजम्बरी कृषि सहकारी संस्थाको ११ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न पूर्व बेलायती सैनिक हरि बुढा मगरलाई बुढालाई दाङमा नागरिक अभिनन्दन घोराही-तुलसीपुर सडकमा आजदेखि यात्रामा ७० मिनेट समय लाग्ने विद्यार्थीलाई अहिलेको यो विश्व बजारमा बिक्न सक्ने शिक्षाको आवश्यकता छ : के.वि वली दलहरुले भन्छन : गुठी पिडित मोहि किसानको न्यायका लागि एकमत छौं  नेपाल रेडक्रस सोसाइटी पवननगर उपशाखाको १६ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न रुसी सेनामा भर्ना भएका रोल्पाका एक युवक मारिए

घर भत्काएर जातीय विभेद गर्नेलाई कारबाहीको माग गर्दै पर्वतका दलित संगठनहरुद्वारा प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापनपत्र!

विजय क्षेत्री बझाङ घटना: घर भत्काएर जातीय विभेद गर्नेलाई कारबाहीको माग गर्दै पर्वतका दलित संगठनहरुद्वारा प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापनपत्र!

ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ “सुदुरपश्चिम प्रदेश, बझाङ जिल्ला, बिथडचिर गाउँपालिका वडा नम्बर ७ स्यालढुङ्गा स्थित पुड्के ओखेडाले आफ्नो जमिनमा घर निर्माण गर्दै गरेको अबस्थामा मिति २०८० श्रावण १० गते बुधबारका दिन ‘सोही गाउँ निवासी कृष्ण जोशी, भवानी जोशी, कित्थे जोशी अगायत ४० जना भन्दा बढी गाउँलेहरु मिलेर सानो जातिको मान्छे आफ्नो घरगाउँ नजिकै आएर बस्न लागेको भन्दै निर्माणधिन घर भत्काउनुको साथै ओखेडा परिवारलाई कुटपिट गरेको घटना’को घोर निन्दा र भत्सर्ना गर्दछौं ।”

पिडित ओखेडाले २५ बर्ष अंघी खरिद गरी लालपुर्जा समेत आफ्नै नाममा रहेको जग्गामा बनाउँदै गरेको घर भत्काउने, कुटपिट गर्ने, बालीनाली नस्ट गर्नुका साथै ज्यानै लिन्छौ भन्ने सम्मको धम्कीपुर्ण गालीगलौज गर्ने यस अमानवीय घटनाले दलित भनिने समुदायले भोग्नुपरेको आततित पिडा र कथित गैरदलित भनिनेहरुले प्रस्तुत गर्ने व्यावहारको एक उदाहरण प्रस्तुत गरेको छ ।

व्यक्तिगत रुपमा ओखेडा परिवारले समुदायलाई नै हानी हुने कार्य गरेको वा अन्य समस्या भए कानुनी प्रक्रियाबाट समाधान गर्ने सुविधा हुँदाहुँदै पाशविक शैलीमा हुलहुज्जत गर्दै घर भत्काउनु र कुटपिट गर्ने कार्यले कानुनको नै खिल्ली उडाएको छ । अर्को तर्फ संविधानमा जातीय विभेद अन्त्य भएको भनिएपनि बेलाबेला हुने यसप्रकारका घटनाले नेपाली समाजलाई थप क्रूप र पछाडि धकेलेको छ । जातीय छुवाछूत जस्तो डरलाग्दो र घिनलाग्दो अपराध व्यावहारीक रुपमै अन्त्य गर्नका लागी नेपाल सरकारको गम्भीरताका साथ ध्यानाकर्षण गराउँदछौँ ।

पुनः यो घटनाको निन्दा र भत्सर्ना गर्दै घटनामा संलग्न पिडकलाई कानुन बमोजिम कडा भन्दा कडा कार्वाहीको माग गर्दछौं । साथै पीडित परिवारलाई क्षतिपूर्ति र बाँकी दिनमा समेत समुदायमा निर्वाद रुपमा जिउने वातावरण होस् भनी नेपाल सरकार समक्ष जोड्दार माग गर्दछौं ।”

उक्त घटनाको बिरोध गर्दै दलित संघसंगठन, अगुवा तथा सामाजिक अभियान्तहरुले दोषीलाई कारबाही गर्न माग गर्दै उक्त घटनाको बिरोध गरेका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *